Ömrünü Tamamlamış Araçlar

ÖTA NEDİR?
ÖTA, Ömrünü Tamamlamış Araç kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

ÖTA YÖNETMELİĞİ NEDİR?
ÖTA Yönetmeliği Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 30 Aralık 2009 yılında yayımlanmış olur 1 Ocak 2011 tarihi ile uygulamaya başlanmış ömrünü tamamlamış araçların kontrolünü esas alan yönetmeliktir.

ÖTA UYGULAMA AMACI NEDİR?
Çevre ve insan sağlığının korunması için araçlardan kaynaklanan atıkların oluşumunu engellemek, ömrünü tamamlamış araçlar ve bunlara ait parçaların yeniden kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım işlemleri ile bertaraf edilecek atık miktarını azaltmak.

GENEL AÇIKLAMA:
ÖTA genel olarak , kriterlere uyan aracın araç kullanıcısı tarafından üreticinin belirttiği yerlere aracını teslim ederek, çevre uyum şartlarını yerine getirmiş onaylı merkezlerde imha , geri dönüşüm ve geri kazınım yapılması uygulamalarıdır. Temel ilke müşterinin aracını her hangi bir ücret ödemeden, kolaylıkla ulaşabilceği yetkili bir temsilciye aracını teslim etmesi ve bertaraf formunu almasıdır

ÖTA TESLİM YERİ NEDİR?
Kayıttan düşme ve bertaraf formu temin edilerek ömrünü tamamlamış aracın kayıttan düşme işlemlerinin tamamlandığı yerdir.

HANGİ TÜR ARAÇLAR BU YÖNETMELİK KAPSAMINDADIR?
Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği kapsamında yer alan, sürücü dışında en fazla 8 kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar (M1), azami ağırlığı 3500 kilogramı aşmayan motorlu yük taşıma araçlar (N1) ve İki veya Üç Tekerlekli Motorlu Araçların Tip Onayı Yönetmeliği kapsamında yer alan, motosiklet ve motorlu bisiklet haricindeki üç tekerlekli araçlar bu yönetmelik kapsamındadır ve bu araçlar için Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formu düzenlenebilir.

ÖTA TESLİMATI ÖNCESİNDE YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?
İlk Yapılması gereken teslim yerinin tespit edilmesidir. Daha sonra aracınıza ait 1- Kayıtlarında haciz, rehin, tedbir gibi şerhlerin bulunmadığına dair trafik tescil kuruluşlarından alınmış belge
2- Trafikten çekilmiş araçlar hariç, ilgili vergi dairesinden alınmış, motorlu araçlar vergisi ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezası, trafik idari para cezası, geçiş ücreti ve idari para cezası borcu bulunmadığına dair ilişik kesme belgesi ile birlikte aracınızı teslim yerine getirmenizle birlikte kayıttan düşme işlemi süreciniz başlayacaktır.

HURDA ARACIM EKSİKSİZ Mİ OLMAK ZORUNDA?
ÖTA Yönetmeliğine göre araçlar teslim yerlerine eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Eksik parça olması halinde teslim yeri yetkilisi ile iletişime geçiniz. Bu aksam ve parçaların eksikliği teslim yeri yetkilisi tarafından belirlenip araç sahibi ile birlikte onaylanacaktır. Eksik olan parçalar için teslim yeri genel merkezi ile iletişime geçilecektir.

HURDA ARACIM İÇİN NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?
ÖTA Yönetmeliğine göre hurda araçlar yani ÖTA’lar için bir bedel ödenmeyecektir.

HURDA ARACIM EVİMDEN ALINABİLECEK Mİ? BİLDİRMEM GEREKEN BİR YER VAR MI?
ÖTA Yönetmeliğine göre hurdaya ayrılması istenen araçların ÖTA Teslim Yerine araç sahibi tarafından getirilmelidir. Aracın Teslim Yerine getirilmesi konusunda ÖTA Teslim Yerinden yardım talep edilmesi durumunda araç sahibi oluşan bedelden sorumludur.

ARACIM AĞIR HASARI OLABİLİR Mİ?
Aracınız ağır hasarlı olabilir.

ARACIMIN SİGORTA POLİÇESİ OLMAK ZORUNDA MI?
Aracınızın sigorta poliçesi olmak zorunda değildir.

ARACIMA AİT KAYITTAN DÜŞME NUMARAMI NASIL SAKLAYABİLECEĞİM?
Teslim yeri tarafından doldurulan ve Trafik tescil tarafından onaylanan Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formunun beyaz nüshasını saklayarak aracınızı yasal olarak kayıttan düşürdüğünüzü ibraz edebilirsiniz.

ARACIMIN LASTİKLERİ DE TAM OLMAK ZORUNDA MI?
Aracınızı lastikleri de tam olmalı ancak olmaması durumunda teslim yeri yetkilisi kontrol formunda işaretleme yapacaktır.

ARACIM GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİNE GÖNDERİLDİKTEN SONRA NASIL BİR İŞLEM UYGULANACAK?
Teslim alınan aracınız Avrupa standartlarında tesislerde geri dönüşüm sürecine alınacaktır.

ARACIMI TESLİM ETTİKTEN SONRA VERGİ ÖDEMEMİ NASIL DURDURABİLECEĞİM?
Aracınız kayıttan düştükten sonra vergiden de düşürülmüş olacaktır.

ARACIMIN ÜRETİCİ FİRMASI BENİM ARACIMI GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİNE VERDİĞİMİ NASIL ONAYLAYACAK?
Teslim yeri aldığı her aracı anlaşmalı olduğu markaya teslim alma işlemi başlayınca bildirir ve yıllık olarak geri dönüşüm oranlarını markaya rapor eder. Araca ait geri dönüşüm süreci Çevre ve Orman Bakanlığının hazırlamış olduğu online sistem üzerinden gerek ekonomik operatörler (otomotiv üreticileri ve disribütörleri) gerekse bakanlık tarafından araç şasi numarası ile takip edilir.

ARAÇ ÜRETİCİLERİ TARAFINDAN YASAL ZORUNLULUKLAR NELERDİR?
“ÖTA Yönetmeliğine göre otomotiv üreticileri ve distribütörleri ekonomik operatör olarak anılmaktadır. Yine yönetmeliğe göre Ekonomik operatörler;”

a) Tehlikeli madde kullanım yasaklarına uymakla,
b) Gerekli kodlama, rapor verme, lisans ve tip onayı yükümlülüklerini yerine getirmekle,
c) ÖTA toplama sistemini kurmak veya bir toplama sistemi içinde yer almakla,
d) Toplanan ÖTA’ların işlenmesini, yeniden kullanımını, geri kazanımını ve geri dönüşümünü belirlenen oranlarda yapmak veya yaptırmakla, yükümlüdür.

ARACIMI GERİ DÖNÜŞÜME VERMEK İSTEDİĞİMDE KİMİNLE KONTAK KURABİLİRİM?
Hyundai Yetkili Servisleri bu konuda sizi bilgilendireceklerdir. Size en yakın Teslim yeri için aşağıdaki linki tıklayınız.

ARACIMIN GERİ DÖNÜŞÜMÜNÜ NASIL İSPAT EDEBİLECEĞİM?
Trafik tescil tarafından aracınızı kayıttan düşürdükten sonra size verilmiş olan Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formunun beyaz nüshası aracınızın geri dönüşümünün yapılacağının teminatıdır.

BİR(1) YIL İÇERİSİNDE EN FAZLA KAÇ ARACIMI TESLİM EDEBİLİRİM?
1 (bir) yıl içerisinde istediğiniz kadar aracı teslim edebilirsiniz. Herhangi bir sınırlama yoktur.

TÜRKİYE’DE TOPLAM KAÇ ARAÇ GERİ DÖNÜŞÜME VERİLECEK?
Araçların geri dönüşüme verilmesi tamamen tüketicilerin kararıdır. Sizin kararınız neden +1 olmasın?

SİZİ ARAYALIM